07. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

»Mali poljoprivrednici svaštare da bi opstali«

»Mali poljoprivrednici svaštare da bi opstali«

SOMBOR, 7. rujna 2023. (RIA CROS) – Braća Antun i Ivan Paštrović s Bezdanskog puta, salaša kraj Sombora ostala su na obiteljskom salašu i nastavila se baviti poljoprivredom, poslom koji se, kao i kod obitelji drugih salašara, prenosio generacijama, piše »Hrvatska riječ«.

»Od 13 jutara zemlje, s tri krave, dva konja i nekoliko krmača, bez kredita, pozajmica napravili su naši roditelji novi salaš. Ali to je bilo prije pedesetak godina. Danas s 18 jutara zemlje ne možete ništa. Danas se mora raditi minimum 50-60, pa i 100 jutara i uz to još imati i stočarsku proizvodnju da bi se moglo opstati«, rekao je Ivan za »Hrvatsku riječ« uspoređujući godine kada su se njegovi roditelji bavili poljoprivredom i današnje vrijeme.

U ratarstkoj proizvodnji Patrošvići siju ječam, soju, suncokret i kukuruz i tu sjetvenu strukturu ne mijenjaju godinama.

»Nekada smo sijali i šećernu repu i bilo je godina kada smo na toj proizvodnji lijepo zaradili, ali smo odustali jer nemamo dosta zemlje da bismo rasporedili sve kulture. Uzimati novu zmelju u arendu nije isplativo. Arenda je sada 350-400, pa i 420 eura po jutru. Koliko tu treba da rodi i koliko da bude plaćeno da bi se mogla isplatiti arenda i da još ostane neki višak prihoda? Za proizvodnju pšenice treba uložiti oko 150.000 dinara, a ako je prinos ove godine bio šest tona po hektaru uz cijenu od 20 dinara to je ukupno 120.000 dinara«, objašnjava Ivan za »Hrvatsku riječ«.

 

Projekt: CROz dan sa nama