07. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

»S ovakvim sustavom obrade zemljišta preostaje nam još 60 žetvi«, rekao je savjetodavac u biljnoj proizvodnji Florian Farkaš

»S ovakvim sustavom obrade zemljišta preostaje nam još 60 žetvi«, rekao je savjetodavac u biljnoj proizvodnji Florian Farkaš

SUBOTICA, 26. listopada 2023. (RIA CROS) – Savjetodavac u biljnoj proizvodnji Florian Farkaš upozorava kako po računicama nekih stručnjaka, ako se ostane na ovom sistemu obrade zemljišta, ostaje još otprilike 60 sezona tj. 60 žetvi.

»Znači poslije nas će možda još jedna ili dvije generacije raditi poljoprivredu i onda je kraj. Činjenica je da smo mi prve generacije koje su spoznale problem i posljednje koje ga mogu rješavati«, istaknuo je Farkaš.

Kao rješenje toga on vidi u prelasku na regenerativnu proizvodnju.

»Regenerativna poljoprivreda je zapravo skup postojećih, već uhodanih agrotehničkih mjera čiji je cilj na jednoj parceli do maksimuma iskoristiti besplatne prirodne resurse koji okružuju samu tu proizvodnu parcelu. Drugim riječima, pokušavamo izvući maksimum iz prirode, ali istodobno ne da je islužimo već da je dodatno unaprjeđujemo. Alati za to su da se ne dira zemljište, što je radikalna promjena za naše proizvođače, znači izravna sjetva, povećanje biodiverziteta što znači da ne gajimo samo glavni usjev koji nam donosi novac, već i pokrovne i međuusjeve. Tu primjerice možemo zasnovati cvjetne pojaseve gdje nisu dovoljno pogodni dijelovi parcele za gajenje. Tko ima mogućnost, no nažalost malo tog ima kod nas, to je da se integrira stočarstvo u smislu rotacijske ispaše, znači da se stoka ne drži u korlatima i štalama, već da se pregonskom ispašom i domaće životinje integriraju u cijeli taj sistem. Riječju, da se oponaša ono što se i inače događa u prirodi«, pojasnio je Farkaš.

 

Projekt: CROz Suboticu