21. studenog 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

(Ne)održavanje putnog (zemljišnog) pojasa – trava se kosi dva puta godišnje u punoj površini putnog pojasa

(Ne)održavanje putnog (zemljišnog) pojasa – trava se kosi dva puta godišnje u punoj površini putnog pojasa

SUBOTICA, 18. listopada 2023. (RIA CROS) – Na području teritorija Grada Subotice često smo svjedoci uzurpiranja putnog pojasa od strane poljoprivrednika gdje nerijetko svoje parcele proširuju gotovo do asfalta. S druge strane, svjedoci smo i neadekvatnog održavanja putnog pojasa od strane nadležnih i da ponekada trava bude visoka toliko da zakloni i prometni znak. Dogodilo se to krajem ljeta i na državnom putu I. kategorije, piše »Hrvatska riječ«.

Upravo na taj put Subotica – Sombor izlazi zemlja koju obrađuje Luka Stantić. Kaže on za »Hrvatsku riječ« kako nikada ne prelazi granice svojih parcela, ali da mu nesavjesno održavanje putnog pojasa od strane nadležnih predstavlja veliki problem.

»Oni pokose travu u širini metar-dva, a ostatak putnog pojasa ne diraju. Ondje trava raste, korov se širi i na moj usjev i baca sjeme. Koliko puta sam samo sam pokosio travu, uradio njihov posao«, kaže Stantić.

Za održavanje putnog zemljišta izvan naseljenog mjesta zaduženo je Javno poduzeće Putevi Srbije. Kako navode za »Hrvatsku riječ« pored državnog puta I. b kategorije kojemu pripada i spomenuta dionica Subotica – Sombor trava se kosi tri puta godišnje, a samo dva puta u punoj površini putnog pojasa.

»Košenje državnih puteva izvodi se od svibnja do listopada (1. košenje svibanj – lipanj, 2. košenje srpanj – kolovoz i 3. košenje rujan – listopad). Pored državnih puteva I. b reda trava se kosi jednom godišnje u širini od 4 metra (1 metar kolnika i 3 metra slobodne površine), dok se dva puta godišnje kosi u punoj širini putnog zemljišta. Navedeni raspored može varirati u ovisnosti od raspoloživih financijskih sredstava«, kažu iz Puteva Srbije.

 

 

»Zemljišni pojas jeste kontinualna površina s obje strane usjeka i nasipa, širine najmanje jedan metar, mjereno od linija koje čine krajnje točke poprečnog profila javnog puta izvan naselja na vanjsku stranu«, piše u Zakonu o javnim putovima Srbije.

U istom Zakonu navedene su i širine putnog pojasa. One se kreću od 5 metara kod općinskih puteva do 40 metara kod autocesta.

 

Projekt: CROz Suboticu