06. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Bereška šokačka kuća – Marijin muzej uspomena

Bereška šokačka kuća – Marijin muzej uspomena

BEREG, 9. rujna 2023. (RIA CROS) – Sve ono što su generacije Šokica vezle, plele, tkale... tko zna iz kojih razloga izbačeno je iz kuća i stiglo je do Buvljaka. Mogla je isto to uraditi i Marija Dimić, ali nije. Sačuvala je i poslije smrti roditelja svoju obiteljsku kuću u Beregu staru više od stoljeća i pridnju sobu, onakvu kakva je i prije bila.

Obiteljska kuća Nikolinovih, jer Marija je rodom iz te obitelji, na izlazu je iz sela prema granici s Beregom. Ovaj dio Berega i danas se zove Salaši iako je to sada ulica u kojoj su kuće jedna do druge. Marija priča da je kuća stara više od stotinu godina.

Marijina majka cijelog života nosila se šokački, a sama Marija u školu u Bereg išla je u šokačkom.

»Ja sam rođena 1946. godine i od moje generacije nitko se nije nosio šokački. Najmlađe žene u selu koje se još nose šokački su rođene 1942. godine«, priča Marija.

Takozvanu pridnju sobu Marija čuva s posebnom ljubavlju. Ručno je to rađen drveni namještaj, koliko se Marija sjeća u radionici u Osijeku. Na krevetima su dolje slamarice, na njima vankuši (jastuci) i dunje, pokriveni su ponjavama, a sa strane vise vezene ponjave s čipkom. Na zemljanom podu tranjarice (krpare). U šifonjeru sve krpano (vezeno), heklano (pleteno), tkano, popletano… Sačuvala je Marija sve što je radila njena majka, ona sama i baka.

Dok u Beregu nije otvorena Šokačka kuća, Mariji su dolazili brojni gosti iz Zagreba, Osijeka, Novog Sada, Beograda, djeca iz vrtića.

Projekt: KROz dan sa nama