Čardak – simbol prošlih vremena
SUBOTICA, 17. studenog 2023. (RIA CROS) – Čardak je u nekim slučajevima mogao biti čak i statusni simbol – što je veći čardak, značilo je da gazda posjeduje više zemlje. Bilo je više tipova čardaka koje smo mogli vidjeti, kako po salašima tako i u varoškim kućama.
Pravljeni su uglavnom od bagremovih stupova koji su služili kao osnova zbog svojeg svojstva kao čvrstog i izdržljivog drveta i leca, drvenih letvi, koje su se zakivale na način da se ostavi prostor dovoljno širok za strujanje zraka, a dovoljno uzak kako klip kukuruza ne bi ispadao. U tom kontekstu možemo vidjeti kako je bagrem (drač) sađen po salašima ne samo zbog ukrasa nego kao sirovina korištena za potrebe jednog seoskog kućanstva.
Bilo je i varijanti gdje se čardak pravio s visoko dignutim podom, jer su ispod njega pravili prostorije za domaće životinje poput svinja i kokošaka. Neki čardaci su imali zabate zidane od cigala, pa su još bili i stilski uređeni, to se uglavnom moglo vidjeti u varoši. Pokrivani su crjepovima, kako snijeg i kiša ne bi predstavljali problem kukuruzu. Čardaci su bili aktualni u vrijeme ručnog branja kukuruza, ali i kasnije u vrijeme mehanizacije, poput berača vučenih traktorima.
Ovisno o mjestu gdje živimo, riječ čardak može imati drugačije značenje. Riječ čardak je turcizam (turski çardak < perzijski čārṭāq: zgrada na četiri svoda), a u našim vojvođanskim krajevima predstavlja spremište za kukuruz u klipu. Kao takav, bio je idealan za prirodno sušenje kukuruza koji se koristio za prehranu životinja. Kako znamo, životinje su bile sastavni dio skoro svih kućanstava u prošlim vremenima, što je kukuruz činilo osnovnom namirnicom za prehranu stoke.
Slobodno možemo reći da, na neki način, čardacima također dugujemo zahvalnost što su generacije naših obitelji opstajale na ovim prostorima.
Projekt: CROz dan sa nama