06. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Dr. sc. Marina Perić Kaselj, ravnateljica IMIN-a

Dr. sc. Marina Perić Kaselj, ravnateljica IMIN-a

SUBOTICA, 23. listopada 2023. (RIA CROS) – Jedan od organizatora 1. Susreta hrvatske nacionalne manjine i Hrvata izvan domovine održanog početkom listopada u Novalji na otoku Pagu bio je Institut za migracije i narodnosti (IMIN) iz Zagreba. To je bio povod za razgovor s ravnateljicom IMIN-a dr. sc. Marinom Perić Kaselj u tjedniku »Hrvatska riječ« o sadašnjim aktivnostima i planovima Instituta.

»Do sada smo bili podijeljeni na dva znanstvena odsjeka: odsjek za migracijska i demografska istraživanja i odsjek za etnička istraživanja i nacionalne manjine. Nova podjela bit će na znanstvene odjele koji će uključivati dosadašnje programe istraživanja hrvatskog iseljeništva, hrvatske nacionalne manjine, nacionalnih manjina u Hrvatskoj, Hrvata u BiH, kao i unutarnjih i međunarodnih migracija te globalnih procesa. Izvodimo nekoliko vrsta projekata: temeljni projekti IMIN-a, tržišni projekti, nacionalni i međunarodni kompetitivni projekti i sporazumni znanstveno-stručni projekti. Radi se o različitim demografskim, migracijskim istraživanjima, analizama i projekcijama strateški bitnim za Hrvatsku što je u temeljima postojanja IMIN-a kao javne znanstvene institucije specijalizirane za istraživanje svih vrsta migracija i kulturnih procesa (hrvatskog iseljeništva, starih i novih manjina, Hrvatske kao imigracijske i emigracijske zemlje, pitanje azila, nezakonitih migracija, hrvatskih otoka, priobalja i kontinentalnih regija)«, navodi Perić Kaselj.

Govoreći o planovima za budućnost, ona kaže da će se u skladu sa Strategijom IMIN-a Institut do 2030. godine nastaviti razvijati kao vodeće središte za istraživanje migracija, nacionalnih manjina, etničkih skupina, dijasporskih zajednica, te demografske strukture i demografskog razvoja u Hrvatskoj. U skladu sa smjernicama iz Strategije razvoja Republike Hrvatske Institut će se pozicionirati kao glavno središte očuvanja iseljeničke kulturne baštine i digitaliziranih baza znanja i podataka koje bi trebale služiti i kao značajna podrška u procesima kreiranja javnih politika.

Projekt: KROz dan sa nama