06. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Društveni dijalog »Multikulturalnost i interkulturalnost u Republici Srbiji – dobre prakse i izazovi«

Društveni dijalog »Multikulturalnost i interkulturalnost u Republici Srbiji – dobre prakse i izazovi«

NOVI SAD, 17. studenog 2023. (RIA CROS) – Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u suradnji s Pokrajinskim tajništvom za kulturu, javno informiranje i odnose s vjerskim zajednicama organiziralo je danas u Novom Sadu, u zgradi RTV Vojvodine koja emitira program na 16 jezika, društveni dijalog »Multikulturalnost i interkulturalnost u Republici Srbiji – dobre prakse i izazovi«.

Ovo su prigodom održane dvije panel diskusije: »Kultura kao osnov multukulturalnosti« i »Uloga medija – od multikulturalnosti do interkulturalnosti«.

Dijalog je otvorio ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Srbije Tomislav Žigmanov istakavši da je za naše višenacionalno i pluralističko društvo posebno značajno pravo na izbor i izražavanje vlastite kulturne pripadnosti. Ovi fenomeni, rekao je Žigmanov, potiču na razmišljanje o kulturnom identitetu, ali i razlikama jezične, etničke, religiozne i druge prirode, o borbi protiv predrasuda i netolerancije, o putu k mirnom suživotu među narodima, pojedincima ili grupama različitog porijekla, o jednakim mogućnostima i pristupima obrazovanju ili kod različitih vjeroispovijesti.

Primjere kulturnih praksi koji uključuju više nacionalnih manjina u svojem obraćanju istaknuo je Josip Bako iz Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

»U znanstvenom časopisu Godišnjak za znanstvena istraživanja pišu i autori koji dolaze iz većinskog naroda, a u časopisu za književnost i umjetnost Nova riječ na hrvatski jezik prevode se djela značajnih umjetnika iz drugih nacionalnih manjina. Skupa s drugim zavodima za kulturu, ZKVH je sudjelovao 2018. na zajedničkoj izložbi Slikom zajedno, a izložba je bila koncipirana tako da je svaka zajednica predstavila jednog svog značajnog umjetnika. Odličan primjer dobre prakse je i koncert Cvijet raznolikosti, na kojem su sudjelovali glazbenici iz različitih zajednica«, kazao je Bako.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u suradnji s državnim tijelima i institucijama, organizacijama civilnog društva, kao i međunarodnim partnerima do 10. prosinca provodi program »75 dana za 75 godina Univerzalne deklaracije« s namjerom da se ukaže na značaj univerzalnih vrijednosti i kulture ljudskih prava, naročito mlađim generacijama.

Projekt: CROz dan sa nama