06. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Ivo Josipović: Pitanje nestalih na vrhu otvorenih pitanja

Ivo Josipović: Pitanje nestalih na vrhu otvorenih pitanja

 

Dolazak premijera Vlade Republike Hrvatske Andreja  Plenkovića u Srbiju, 23. lipnja na otvorenje Hrvatskog doma –  Matice bio je dobar i razuman potez, kazao je za  Hrvatsku riječ bivši predsednik Hrvatske Ivo Josipovići.

»Hoće li dati sve željene rezultate i razrješenje brojnih otvorenih pitanja, teško je reći. Ali, ako se ne pokuša, ako nema kontakta, onda sigurno bolji odnosi nisu za očekivati. Nadam se da je boravak premijera Plenkovića i njegov susret s premijerkom Brnabić prvi korak u popravljanju prilično loših međudržavnih odnosa«, ocjenio je Josipović u intervjuu za »Hrvatsku riječ«.

Ocjene nekih aktera političke scene u Hrvatskoj  koji misle da će predsjedniku Vučiću u samoj Srbiji poboljšanje odnosa donijeti neke velike poene, Josipović smatra realni.

»Sigurno, ako se proces poboljšanja odnosa nastavi, bit će to, rekao bih, zasluženi politički plus i za Vučića i za Plenkovića. Ali, za takav efekt trebat će još puno susreta, dobre volje i konkretnih rezultata. Isto vrijedi i u pogledu napretka Srbije u procesu pridruživanja EU. Ako Srbija reformama, promjenom vanjske politike i jačanjem dobrosusjedskih odnosa zasluži kakve poene na putu u EU, to samo treba pozdraviti. Pozitivne promjene i reforme u Srbiji, u konačnici i njeno članstvo u EU, i hrvatski su interes«, kazao je Josipović.

Odnosi na političkoj razini nisu dobri pa su neformalni susreti logična je posljedica.

»Pravi službeni međudržavni sastanci organiziraju se ako su dobro pripremljeni i ako mogu dati neki konkretni rezultat. Bolje je da su susreti sada ovakvog, ležernijeg, ali nikako beznačajnog karaktera nego da dobiju etiketu neuspješnih međudržavnih sastanaka. Mogu se samo nadati da će brzo doći vrijeme i za prave, službene posjete, i s jedne i s druge strane«, kazao je Josipović.

 

Na vrh popisa otvorenih pitanja  Josipović stavlja pitanje nestalih, ali to nije jedino otvoreno pitanje.

 

»Pitanje granice na Dunavu, po meni, teško će se riješiti pregovorima. To je vrlo osjetljivo političko pitanje. Zato najbolje je da naše države spor iznesu pred Međunarodni sud pravde i da se ono tamo razriješi«, kazao je Josipović.

»Nadalje, brojna su imovinsko-pravna pitanja, i pravnih i fizičkih osoba koja treba razriješiti. Nadalje, iako je priličan broj umjetnina otetih u ratu i odnesenih u Srbiju vraćeno, još ima podosta kulturnog blaga koje tek treba pronaći i vratiti. U Hrvatskoj, u nekim krajevima u kojima žive Srbi-povratnici, nisu na odgovarajući način riješeni infrastrukturni problemi koji bi omogućili normalan život u tim krajevima. Znamo, i Hrvati koji žive u Srbiji su bili protjerivani i mnogi imaju i dalje neriješenih pitanja vezanih za imovinu i kvalitetu života«, kazao je Josipović.

»Problem različitog narativa o povijesti, posebno o prošlom ratu, vjerojatno će se teško riješiti, ako se uopće riješi. Bilo bi dobro barem približiti stavove o uzrocima i posljedicama rata. Ili, barem biti svjestan razlika i naučiti živjeti s njima. Međutim, tu naravno postoji granica. Mora biti jasno da je glavni uzročnik rata Miloševićeva agresivna politika«, kazao je bivši predsednik Hrvatske.

                                                                                                                                   

Susret Andreja Plenkovića i premijerke Vlade Republike Srbije u Subotici bio je drugi susret dvoje premijera. Prvi je bio u Zagrebu 30. travnja ove godine na marginama Skupštine Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu.

 

 

 

Projekt: KROz Srbiju