21. studenog 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Marko Gabrić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice

Marko Gabrić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice

SUBOTICA, 24. studenog 2023. (RIA CROS) – Preko 80 posto poljoprivrednih udruženja u Srbiji odlučilo je izaći prošloga tjedna na prosvjede te prosvjednim vožnjama i blokadama ceste izraziti svoje nezadovoljstvo zbog nepoštovanja i neispunjavanja obveza potpisanih od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede s poljoprivrednim udruženjima.

Diljem Vojvodine, a i Srbije, poljoprivrednici od 10 ujutru do 16 popodne blokiraju promet u nadi da će se sporne točke iz sporazuma što prije razriješiti. Nezadovoljni poljoprivredni proizvođači s teritorija grada Subotice okupljaju se svakodnevno od jutra do večeri, te prosvjednim vožnjama po kružnim tokovima skreću pažnju na svoju problematiku.

Poljoprivrednici prosvjeduju zbog nepoštovanja sporazuma koji je potpisan u svibnju ove godine s Ministarstvom poljoprivrede, tj. nije ispunjen u potpunosti. Sporne su dvije točke – prva je uređenje tržišta i burze, a druga plavi dizel. Povodom ovih prosvjeda razgovarali smo s predsjednikom Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Markom Gabrićem, koji je među ostalim naveo zahtjeve poljoprivrednika.

»Za 2024. zahtjevi su sljedeći: subvencije po hektaru za biljnu proizvodnju u iznosu od 35.000 dinara, najkasnije do 31. 3. tekuće godine, što je opravdano u svakom smislu. Ne možemo mi proizvoditi jeftinu hranu, jer kako smo vidjeli, donesen je zakon da će subvencija biti 12.000 dinara za sljedeću godinu. Ne možemo mi sa 100 eura po hektaru opstati, ne znam dokle ćemo moći konstantno ići protiv sebe. Želimo brisanje poljoprivrednika iz kreditnog biroa i subvencionirane kredite tijekom cijele 2024. godine s kamatom od jedan posto kojim se mogu i refinancirati postojeći krediti, budući da ljudi jednostavno nemaju novca da ih vraćaju. Premije za mlijeko da ostanu 19 dinara, poticaji za priplodne muzne krave od 40.000 dinara po grlu, jednokratnu stimulaciju za odgoj junica na prijelazu u kategoriju priplodne mliječne krave u iznosu od 100.000 dinara. Trebaju se ukinuti ograničenja od 19 grla goveda za natječaj nabave opreme za stočarsku proizvodnju i da se radi na stimulaciji za odgoj tova junadi domaćih rasa, a ne onih iz uvoza u iznosu od 25.000 dinara po grlu. Sljedeće što nam je bitno je rješavanje problematike dugova i nalaženje rješenja za izmjenu Zakona PIO za poljoprivrednika«, naveo je Gabrić.

Projekt: CROz dan sa nama