21. studenog 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Najezda glodara na vojvođanskim njivama

Najezda glodara na vojvođanskim njivama

NOVI SAD, 23. listopada 2023. (RIA CROS) – Prošla blaga zima, a sada topla jesen s deficitom padalina, prouzrokovale su najezdu glodara na oranicama diljem Vojvodine. Prekomjerno razmnožavanje tih štetočina nije česta pojava, a posljednji put tolika brojnost miševa i voluharica i velika šteta koju su pričinili zabilježena je 2014. godine, prenosi Radio-televizija Vojvodine (RTV).

Na oranicama diljem Vojvodine rupa do rupe od poljskih glodara. Žetva kukuruza još traje. Hrane ima u izobilju. Zemljišne humke pune su biljnih ostataka što bi moglo nagovijestiti i jaku zimu. Glodari su i tijekom ljeta pravili veliku štetu naročito usjevima soje gdje je prinos na pojedinim parcelama umanjen i do 50 posto.

Kako piše RTV, u tom periodu vegetacije nije bila moguća primjena zaštitnih sredstava, ali sada, kod uljane repice, u lucerištima i voćnjacima, naročito mladim, u vrijeme sjetve ječma i pšenice, preporuča se primjena mamaca na bazi cink-fosfida, tamo gdje je postignut prag štetnosti: za poljskog miša od deset do pedeset aktivnih rupa po hektaru, a za poljsku voluharicu od deset do pet stotina rupa po hektaru – i to u više navrata.

Stručnjaci napominju da se nakon postavljanja mamaca aktivne rupe obavezno zatrpaju zemljom radi zaštite divljači i ptica koje su jedini prirodni regulatori brojnosti tih štetočina.

»A svjedoci smo da su nam njive sve češće bez ijednog stabla na koje bi mogla sletjeti mišarka, što, pored reducirane obrade zemljišta i sveobuhvatne zaštite, također utječe na prekomjerno namnožavanje poljskih miševa«, prenosi RTV.

Projekt: KROz dan sa nama