07. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Niska cijena meda dovodi u pitanje rentabilnost pčelara

Niska cijena meda dovodi u pitanje rentabilnost pčelara

APATIN, 5. rujna 2023. (RIA CROS) – Sonćani Spomenka i Zvonko Kuruc pčelari su s dugim stažom. Za »Hrvatsku riječ kažu kako prije tridesetak godina i nije bilo puno onih koji su se htjeli baviti tim poslom, a danas bi svatko htio biti pčelar.

Spomenka za tjednik govori i kako su danas pčelari i poljoprivrednici na različitim stranama.

»Poljoprivreda danas ne može bez kemijske zaštite, a kemija i pčele ne idu zajedno, naročito ako poljoprivrednici ne obraćaju pažnju na pčelare, što se danas često i dešava«, kaže Spomenka.

Ono što je zadesilo i pčelare kao i druge poljoprivredne proizvođače jesu niske cijene. Kurucovi za »Hrvatsku riječ« kažu toliko su niske da u pitanje dovode i samu isplativost.

»Što nam vrijedi i da imamo količine kad je otkupna cijena sramotna; kilogram meda 1,7 eura, a pogača za prihranu 250 dinara. A pčele moramo dohranjivati šećernom pogačom jer nisu uspjele dovoljno sakupiti hrane u prirodi. Zato pčelari i kažu da je bolje vratiti med pčelama nego ga prodati«, kaže Spomenka.

Ove godine repica se na veliko plaćala 1,6 eura, a prošle godine bila je 2,7 eura. Cijene na tržnicama su znatno bolje i bargem se prodaje po 900, a livadski med i med od repice 800 dinara.

»Od prodaje na tržnici imamo za osnovne troškove, a ako bude nešto zarade od prodaje na veliko uložit ćemo to u novu seznu«, kaže Spomenka.

Godine, a i neizvjesnost oko cijene razlog su što Kurucovi ne planiraju neko veće povećanje broja košnica. »Širit ćemo se toliko koliko možemo sami održavati«, kažu Zvonko i Spomenka za »Hrvatsku riječ«.


 

Projekt: KROz dan sa nama