04. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Pokrajinska vlada imenovala Katarinu Čeliković za ravnateljicu ZKVH-a

Pokrajinska vlada imenovala Katarinu Čeliković za ravnateljicu ZKVH-a

NOVI SAD, 9. studenoga 2023. (RIA CROS) – Pokrajinska vlada je na sjednici održanoj 1. studenoga donijela Rješenje kojim se Katarina Čeliković, profesorica komparativne književnosti i ruskog jezika i književnosti, imenuje za ravnateljicu Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata na razdoblje od četiri godine, objavio je ZKVH.

Imenovana je uposlena u Zavodu od osnutka ustanove, a od 16. studenoga 2022. bila na poziciji vršiteljice dužnosti ravnateljice Zavoda.

Katarina Čeliković rođena je u Varaždinu 1960. godine. Knjižničarska je savjetnica, bibliografkinja, publicistica, književnica, kulturna djelatnica. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je komparativnu književnost i ruski jezik i književnost 1983. godine. Od 1986. do 2009. radila je u subotičkoj Gradskoj knjižnici na stručnoj obradi knjiga, a potom kao bibliotekar-informator i na odjelu bibliografije. Od 2009. stručna je suradnica za kulturne projekte i programe u Zavodu za kulturu vojvođanskih Hrvata.

Sudjelovala je u pokretanju i u radu nekoliko subotičkih hrvatskih institucija: katoličkog mjesečnika »Zvonik« (1994.), Hrvatskoga akademskog društva (1998.), a potaknula je osnivanje Hrvatske čitaonice (2002.) i Hrvatskog društva za pomoć učenicima »Bela Gabrić« (2002.). U sklopu Hrvatske čitaonice pokrenula je nekoliko manifestacija kojima je svrha očuvanje i razvijanje hrvatskog jezika i očuvanja tradicijske kulture (»Dani Balinta Vujkova – dani hrvatske knjige i riječi« (2002.), Pokrajinska smotra recitatora na hrvatskom jeziku (2002.), Susreti hrvatskih pučkih pjesnika »Lira naiva« (2003.), Književno prelo (2007.), Etno kamp za djecu (2008.)) te bogatu nakladničku djelatnost.

Stručni su joj radovi, napose oni vezani uz kulturu i književno-jezičnu baštinu objavljeni u zbornicima s više skupova u Hrvatskoj, Srbiji i Mađarskoj, a surađivala je i u »Leksikonu podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca«.

Izvršna je urednica »Godišnjaka za znanstvena istraživanja« Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata i Časopisa za književnost i umjetnost »Nova riječ«. Tijekom više od dva desetljeća bila je članica uredništva katoličkog mjesečnika »Zvonik«, a sada je članica uredništva kalendara »Subotička Danica«, podlistka za djecu »Hrcko« i glasila »Otac Gerard«.

Svoje prozne i poetske radove objavljivala je u Hrvatskoj književnoj reviji Marulić, Časopisu za književnost i kulturu »Književna revija« Osijek, Časopisu za književnost i umjetnost Nova riječ, a zastupljena je u knjizi »ODSJAJI ljubavi : panorama suvremene duhovne lirike Hrvata u Vojvodini« (2015.), »Hrcku« – podlistku »Hrvatske riječi«, katoličkom mjesečniku »Zvonik«, »Subotičkoj Danici«, glasilu »Otac Gerard«.

Urednica je sedamdesetak knjiga i autorica nekoliko knjiga. Pokrenula je nakladničku djelatnost u sklopu Hrvatske čitaonice Subotica te je kao urednica i lektorica sudjelovala u osmišljavanju i uređivanju nakladništva u Zavodu za kulturu vojvođanskih Hrvata i u Katoličkom društvu »Ivan Antunović«. U istom Društvu bila je više od dvadeset godina pročelnica Bunjevačko-šokačke knjižnice »Ivan Kujundžić«.

Dobitnica je priznanja za dugogodišnji doprinos afirmaciji recitatorskog pokreta u Vojvodini koje su dodijelili Zavod za kulturu Vojvodine i Savez amatera Vojvodine (2009.). Dobitnica je Antušove nagrade za doprinos kulturi bačkih Hrvata-Bunjevaca za rad u mjesečniku Zvonik (1997.), a za organiziranje Dana Balinta Vujkova Kulturno-prosvjetna zajednica Općine Subotica dodijelila joj je posebno priznanje »Dr. Ferenc Bodrogváry« (2005.).

Djela: »Subotička bibliografija«. Sv. 3, 1918-1944. Dio 1 (koautorica s Gusztáv Kiss, Eva Bažant), »Molitvom i prilikom prid Bogom« : Etno izložba „S Božjom pomoći“[bibliografija molitvenika na narodnom jeziku] (2007.), »Ljestve za nebo« (2012.) i u prijevodu na mađarski »A mennyországba vezető létra : Isten szolgája Sztantity Tamás Gellért atya nyomában (2016.), Bibliografija narodnih pripovjedaka i djela Balinta Vujkova (2013.), Izgubljeno srce : putokaz za odrastanje (2014.), Književnost u zrcalima : оgledi i eseji (2020.). Priredila je dvije antologije: Zapisane avanture za velike i male : suvremena proza za djecu i mlade Hrvata u Vojvodini (2017) i Život je pisma : antologija hrvatskoga pučkog pjesništva u Srbiji „Lira naiva“ 2003. – 2022. (2022.).

 

Foto: Hrvatska riječ

Projekt: CROz dan sa nama