06. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Reforma javne uprave – fundamentalni uvjet ka članstvu

Reforma javne uprave – fundamentalni uvjet ka članstvu

BEOGRAD, 3. studenog 2023. (RIA CROS) – Reforma javne uprave (RJU) sastavni je dio prvog klastera i jedan od fundamentalnih uvjeta na putu ka članstvu u Europsku uniju. U regiji zapadnog Balkana ova reforma se sagledava kroz SIGMA Principe javne uprave odobrenih od EU, koji definiraju što je to »dobro funkcioniranje uprave«.

U ovome poslu Vlada treba provoditi reforme dok akteri iz civilnog sektora rade na monitoringu kroz WeBER pristup kao i na zagovaranju i dijalogu s vladom o unaprjeđenju javne uprave.

Istraživačica Centra za europske politike (CEP) Milica Divljak, koautorica je posljednjeg izvještaja o monitoringu reforme javne uprave pod nazivom Nacionalni PAR Monitor Srbija za 2021./22. Ona objašnjava za »Hrvatsku riječ« metodologiju praćenja i rezultate do kojih su došli.

»WeBER pristup praćenju maksimalno koristi iskustvo i stručnost akumulirane u civilnom sektoru u regiji. Jedan od ključnih kriterija koji je utjecao na izbor principa (i njihovih podprincipa), odnosno na aspekte reforme koje WeBER prati je njihov značaj za širu javnost. To znači da su i izbor principa i dizajn indikatora uključivali pitanja poput: ‘Je li javnosti stalo do ovoga?’ ili ‘Je li ovaj aspekt javne uprave vidljiv običnim građanima?‘ U skladu s ovim pristupom, WeBER metodologija zadržava fokus na točkama interakcije između administracije i korisnika njenih usluga (građana i poduzeća), a izostavlja pitanja koja se odnose na interne operativne procedure uprave koje nisu vidljive javnosti. Dakle, akcent je stavljen na pitanja transparentnosti rada uprave i općenito njihovoj komunikaciji s i prema građanima«, objašnjava Milica Divljak.

Zanimalo nas je kakvo je stanje javne uprave danas u Srbiji na osnovu pokazatelja i dokaza koje CEP prikuplja.

»Najnoviji podaci koji predstavljaju rezultate WeBER praćenja, ali i podaci iz prethodnih monitoring ciklusa ukazuju na to da postoji određeni napredak, ali i da postoje problemi koji iz godine u godinu opstaju. Također, još uvijek postoje velike razlike kada je riječ o praksi i funkcioniranju među samim tijelima uprave«, kaže istraživačica.

A može li se odrediti u kojoj fazi se nalazi Srbija kada je u pitanju Reforma javne uprave? Divljak kaže kako je to teško reći jer je u pitanju dugačak proces koji zahtijeva kontinuirane napore u dostizanju određenih standarda i konstantno unaprjeđivanje postojećih praksi.

Projekt: CROz dan sa nama