03. prosinca 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Rezultati istraživanja »Stavovi mladih u Srbiji o ratovima devedesetih«

Rezultati istraživanja »Stavovi mladih u Srbiji o ratovima devedesetih«

BEOGRAD, 14. prosinca 2023. (RIA CROS) – Inicijativa mladih za ljudska prava provela je u kolovozu istraživanje na temu »Stavovi mladih u Srbiji o ratovima devedesetih« u suradnji s agencijom za istraživanje javnog mnijenja SmartPlus.

Cilj istraživanja bilo je ispitivanje znanja mladih o ratovima u bivšoj Jugoslaviji, njihovim akterima i počiniteljima ratnih zločina, kao i odnosu mladih prema Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), NATO bombardiranju, Kosovu i suočavanju s prošlošću.

Istraživanje je pokazalo da su mladi slabo upoznati s događajima iz devedesetih, da najviše informacija dobivaju od roditelja, nastavnika i s interneta, kao i da su zločini s kojima su najbolje upoznati oni gdje su žrtve bile srpske nacionalnosti. Znanje mladih o broju žrtava devedesetih također nije veliko, a istraživanje je pokazalo kako oni taj broj i potcjenjuju. S druge strane, precjenjuju broj žrtava bombardiranja »što je sukladno dominantnim narativom prisutnim u medijima, govorima predstavnika države i nastavnim materijalima za nastavu povijesti«, ističu autori istraživanja. Navode i kako je znanje mladih pristrano.

Većina mladih u Srbiji nije čula za najveći broj od 21 zločina počinjenih tijekom ratova devedesetih. Zločini nad Srbima se mnogo češće označavaju kao ratni zločini nego zločini nad drugim etničkim grupama. Kako autori istraživanja navode, ovakvi podaci pokazuju sličnost između stavova mladih i dominantnog narativa u Srbiji o zločinima počinjenim tijekom ratova devedesetih. »Dok se zločini nad Srbima stavljaju u središte tog narativa, zločini nad drugim skupinama se relativiziraju i opravdavaju (neminovnost rata) i potpuno poriču (sumnja da se događaj uopće dogodio)«, navode autori.

Dva događaja koja su mladi označili kao najznačajnije tijekom ratova devedesetih su operacija Oluja (18,68 %) i NATO bombardiranje (13,74 %), dok su ostali bitni događaji svi ispod 5 %. Najsnažnija negativna osjećanja mladi su iskazali ka MKSJ, koga 62 % promatra negativno, a gotovo 41 % svih ispitanika smatra da je glavna svrha suđenja pred MKSJ bila da se krivica za ratne zločine svali na Srbe.

Inicijativa mladih za ljudska prava u Srbiji osnovana je 2003. s idejom da stvara veze među mladima nakon ratova koji su pratili raspad bivše Jugoslavije. Autor istraživanja je psiholog dr. Rodoljub Jovanović. Istraživanje je provedeno na uzorku od 910 mladih u Srbiji uzrasta od 18 do 30 godina, a financirala ga je Europska unija.

Projekt: CROz dan sa nama