06. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Savjeti za međunacionalne odnose u zakonu i praksi

Savjeti za međunacionalne odnose u zakonu i praksi

KANJIŽA, 25. studenog 2023. (RIA CROS) – Funkcioniranje Savjeta za međunacionalne odnose bila je tema dvodnevnog seminara u sklopu višegodišnjeg programa pod nazivom »Svi naši tornjevi« kojeg provodi Centar lokalne demokracije LDA iz Subotice. Seminar je održan u Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju Općine Kanjiža 24. i 25. studenog.

Zakonom o lokalnoj samoupravi iz 2002. godine uspostavljena je obaveza jedinica lokalne samouprave u nacionalno mješovitim sredinama (ako ima više od 5 % jedne manjine ili više od 10 % više manjina skupa) da formiraju savjete za međunacionalne odnose. Takvih mjesta ima u Srbiji 72, a savjet je osnovan u 57 lokalnih samouprava. Gledano u postotcima to je skoro 80 %, ali je problem u tome što je način financiranja nereguliran, ovlasti su nedorečene, a još je veći problem što i kad savjeti postoje njihove aktivnosti su minimalne. Problem je i što »sankcije za one koji ne formiraju takav savjet ne postoje čime je primjena jedne zakonske odredbe prepuštena (samo)volji lokalnih vlasti«, rekao je među ostalim savjetnik u pokrajinskom Tajništvu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Adrian Borka.

Akcijskim planom za pregovaračko poglavlje 23 Srbija je preuzela obvezu provesti aktivnost i promovirati uspostavljanje i djelotvorno funkcioniranje ovih savjeta. Do danas se u tome malo uspjelo.

»Tamo gdje savjeti postoje, rijetko se sastaju, rijetko kada skupštini dostavljaju izvještaje i rijetko kada su aktivno uključeni u proces donošenja odluka na lokalu. To je jedan nedostatak koji se mora razriješiti samom aktivnošću članova, ali i političkom voljom jedinica lokalne samouprave i njenih tijela«, smatra Borka.

Direktorica Centra lokalne demokracije Subotica Stanka Parać Damjanović je govoreći o primjeni Okvirne konvencije Vijeća Europe za zaštitu prava nacionalnih manjina istakla kako je ukupan dojam da su kapaciteti savjeta još uvijek slabi, kao što je i inicijativa ovih tijela da utječu na odluke lokalnih vlasti. Upravo se stoga organiziranjem seminara i kontinuiranih obuka za predstavnike jedinica lokalne samouprave i članova savjeta očekuje da njihov rad i funkcioniranje bude unaprijeđeno.

I u okviru programa koji je počeo prije dvije godine i koje provodi LDA Subotica pod nazivom »Svi naši tornjevi« provedeno je empirijsko istraživanje o vrijednostima, stavovima i vjerskoj (ne)toleranciji koje je predstavila sociologinja dr. sc. Jasminka Dulić.

»Rezultati istraživanja su pokazali da oni koji u većoj mjeri izražavaju vjersku (ne)toleranciju u isto vrijeme izražavaju etnocetrični stav, orijentaciju ka socijalnoj dominaciji, vrijednosti vlastitog probitka te narcizam i psihopatiju. S druge strane, pokazalo se da oni koji izražavaju stav vjerske tolerancije u većoj mjeri usvajaju vrijednosti vlastitog odricanja, to jest jednu prosocijalnu orijentaciju i univerzalne vrijednosti te odbacuju princip socijalne dominacije u društvu«, iznijela je dr. sc. Jasminka Dulić.

Na koncu seminara sudionici su predložili više aktivnosti za realizaciju u idućem razdoblju u tri mjesta – Kanjiži, Somboru i Subotici, od kojih su najvažniji dalja istraživanja u području međuetničkih odnosa, interkulturalnosti i tolerancije kao i rad s mladima na polju unaprjeđenja interetničkog dijaloga, tolerancije i interkulturalnog obrazovanja kroz različite programe.

Projekt: CROz dan sa nama