06. listopada 2024. godine

Teta Marin sir

Početak obnove jedne od najstarijih crkava Srijemske biskupije

Dr. sc. Dejan Bursać, znanstveni suradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

»Pojavit će se nove pukotine na katedrali«, rekao je župnik mons. Beretić

»Pojavit će se nove pukotine na katedrali«, rekao je župnik mons. Beretić

SUBOTICA, 14. listopada 2023. (RIA CROS) – Danas se obilježava 250 godina od početka gradnje subotičke katedrale-bazilike sv. Terezije Avilske.

Ova impozantna građevina građena je u stilu kasnog baroka od 1773. do 1797. godine.

I sada, 250 godina od početka gradnje katedrala stoji, no kao da je ranjena. Pukotina na pročelju je i dalje tu, pa iako se godinama radi na njenoj sanaciji, još nema naznaka da će skoro biti sanirana. Taj problem je dočekao i ispratio sve dosadašnje župnike, pa i sadašnjeg, 14. po redu, mons. Beretića.

»Pod jednim tornjem je dublji, a pod drugim plići temelj i sad imate tu pojavu da svaki toranj vuče na svoju stranu, a oba tornja vuku prema trgu. Tako se onda pojavljuju i pukotine. Tornjevi su preteški u usporedbi s lađom crkve. Pukotine bi se trebale pojaviti tamo gdje je bio oltar sv. Ivana Nepomuka i sv. Andrije. Ako se još nisu pojavile, pojavit će se sigurno«, rekao je mons. Beretić u intervjuu za »Hrvatsku riječ«.

Kako je rekao za »Hrvatsku riječ«, problemi sa statikom crkve stari su više od 100 godina.

»Moji prethodnici u 19. stoljeću su vodili lavovske bitke da pomognu katedrali. Naši župnici su zvali najuglednije državne inženjere da spasu crkvu. Kad sam došao ovdje za župnika, kritizirao sam neke župnike da nisu ništa radili, da se nisu brinuli za crkvu, ali to nije istina. Sve ih/nas je mučila ista briga. Za vrijeme župnika Ivana Probojčevića crkva je bila tako bijedna da je to bilo neopisivo. Došli su neki novinari pa kad su vidjeli kako je crkva lijepa izvana, poželjeli su je vidjeti i iznutra. Kad su ušli, vidjeli su da je sva prljava, mokra, pljesnjiva, pa župnika nisu htjeli niti vidjeti. Međutim, nisu znali o čemu se radi. Taj župnik je muku mučio s pukotinama, zvao je inženjere i stručnjake, ali nikako nije išlo. A kad je sto godina prije mene došao za župnika Matija Mamužić, također nije smio ništa raditi. Vjernici su ga molili da obnovi crkvu. Što ga je mučilo? Pa crkva mu se raspada. Iz krova su rasla drva, jer u to vrijeme nije bilo limenog krova, to su bile drvene ploče. Prokišnjavala je i glavna nevolja i najveći strah su mu bile pukotine, ne samo na pročelju nego i po crkvi«, rekao je mons Beretić.

Zaključio je mons. Beretić kako je glavni uzrok tome je činjenica da je čitav grad podignut na močvari, a ispred katedrale nekad je proticao potok i na njegovoj obali je podignuta crkva.

 

 

Projekt: CROz dan sa nama