05. travnja 2025. godine

HNV uz "Kro-njuz" – Potpora razvoju informiranja civilnog sektora

Bošnjačko nacionalno vijeće u ulozi očuvanja kulture bošnjaka

Sveučilišno obrazovanje na bosanskom jeziku

Analiza medijske scene u Sandžaku

Analiza medijske scene u Sandžaku

Krovno tijelo bošnjače nacionalne manjine u Srbiji – Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) skrbi o ispunjenosti prava na objavještavanje, kako na bosanskom jeziku tako i o djelovanju bošnjačke manjine i informacijama od značaja za zajednicu, kroz Odbor za informiranje.

Nadovezujući se na prethodni tekst, gdje smo ukazali na postojanje suštinskih deficita u informiranju na JMS o temama Bošnjaka, a posebice nepostojanja sadržaja na bosankom jeziku, Nacionalno vijeće bošnjačke manjine je također nezadovoljno ne samo izostankom sadržaja na materinjem jeziku, nego i u cjelini pristupu informiranja o Bošnjacima, prije svega u kontekstu nedovoljnog upoznavanja ove manjine s ostalim stanovništvom Srbije kroz kulturu, jezik i historiju manjine, što bi trebao biti jedan dio funkcioniranja Radio-televizije Srbije.

S druge strane, analizirajući rad BNV-a smatramo kako je ključno da sačine novu Strategiju informiranja bošnjačke nacionalne manjine, gdje bi se odredile glavne smjernice razvoja obavještavanja zajednice, a posebice određivanje koordinata u cilju poboljšanja u izvještavanju i informiranju u okviru javnog medijskog servisa Republike Srbije. Naime, posljednja usvojena Strategija informiranja usvojena je davne 2011. godine i bila je sačinjena za period djelovanja pet godina, odnosno do 2016. godine.

Medijske organizacije i mediji na teriotriju Sandžaka

Govoreći o Sadžaku, prostoru koji predstavlja korpus, odnosno teriotrij oko kog orbitira najveći dio bošnjačke nacionalne manjine, pravo na informiranje i stupanj razvoja kako po pitanju diverziteta, ali i kvalitete medijskih sadržaja i rada organizacija izuzetno je razvijen.

Profesionalizaciji i unaprjeđenju rada medija, medijskih sadržaja i kompetencija novinara i medijskih djelatnika umnogome pridonosi Sandžačko udruženje novinara (SUN) osnovano koncem 2016. godine. Osnovna zadaća udruge je okupiti novinare sa područja Sandžaka u cilju zbližavanja, edukacije, obuke i razmjene iskustava. Udruga je također nastala iz potrebe sandžačkih novinara za učlanjenjem u svjetske međunarodne novinske organizacije radi podizanja svijesti novinara i cijeloga društva o važnosti medija u njemu. Osim toga, SUN ima zadatak smanjiti, a po mogućstvu potpuno isključiti svaki vid pritiska na novinare, te u pravnom i svakom drugom smislu osiguarti im zaštitu.

U regiji Sandžaka mediji igraju ključnu ulogu u očuvanju i promociji bošnjačke kulture, jezika i tradicije, kao i u informiranju lokalnog stanovništva o važnim političkim, društvenim i ekonomskim pitanjima. Na teritoriju Sandžaka postoji niz medijskih kuća, uključujući televizije, radio stanice, novine i online portale. Također, mnogi od ovih medija su na bosanskom jeziku, što dodatno jača identitet bošnjačke zajednice.

Lokalni televizijski kanali, poput RTV Novi Pazar, igraju značajnu ulogu u informiranju građana, ali i u promoviranju lokalne kulture i tradicije. Ovi mediji često emitiraju sadržaj koji se fokusira na bošnjačke običaje, vjeru i svakodnevni život u Sandžaku.

Radio stanice kao što su Radio Sto plus i Radio Novi Pazar nude brojne programe koji obuhvaćaju različite aspekte života u ovoj regiji, uključujući muziku, kulturu, i društvenopolitičke rasprave. Ove stanice su važan izvor informacija, ali i platforma za interakciju s lokalnom zajednicom.

Osim audio-vizualnih medija, Sandžak ima i svoje tiskane medije, koji se bave lokalnim, nacionalnim, i međunarodnim temama značajnim za bošnjačku zajednicu. Ove publikacije često istražuju povijesna i suvremena pitanja koja se tiču Bošnjaka, dajući tako prostor za analizu i komentare.

Što se tiče tiskanih medija, na bosanskom jeziku izlazile su Sandžačke novine do 2005. godine, da bi zbog nedostatka financijskih sredstava prešle u potpunosti na internet izdanje i tako radile sve do 2016.  godine. https://sandzacke.rs/

Jedna od najznačajnijih karakteristika internet medija je njihova dostupnost i interaktivnost. Lokalni portali i društvene mreže omogućuju građanima da brzo i lako dobiju vesti, informacije i analize koje su relevantne za njihove svakodnevne životu, dok poseban značaj ova vrsta informiranja u Sadžaku ima jer postojeći portali i blogovi, osim na opće teme, daju prostor i fokus na promidžbu bošnjačke kulturne baštine, jezika i tradicije. Kroz objavljivanje članaka, video prikaza i audio sadržaja, ovi mediji pomažu u očuvanju jezika i običaja, čime se jača svijest o pripadnosti i identitetu.

U privitku je popis najaktivnijih portala: https://sandzakpress.net/ , https://sandzaklive.rs/ , https://www.sandzakdanas.rs/ , sandzakpress.net , radiostoplus.com  ,  https://sandzacke.rs/ , https://www.sandzakhaber.net/ ..

Izazovi i Mogućnosti

Iako su mediji u Sandžaku značajni za očuvanje identiteta bošnjačke zajednice, suočavaju se i s različitim izazovima. Ograničeni resursi, pritisci koji često utječu na slobodu medija i objektivnost izvještavanja. U isto vrijeme, razvoj digitalnih medija i društvenih mreža stvara nove mogućnosti za unaprjeđenje i diverzifikaciju informiranja u ovoj zajednici. Mnogi mladi ljudi koriste platforme poput Facebooka, Instagrama i YouTubea za dijeljenje informacija, izražavanje stavova i povezivanje sa širom zajednicom, kako unutar Sandžaka tako i izvan njegovih granica.

Bošnjačka nacionalna manjina i njezini predstavnici u korelaciji s državnim tijelima, institucijama, kao i sve plodonosnijom suradnjom s drugim medjskim kućama na teriotriji Srbije umnogome su pridonijeli slobodi medija i potpori neovisnom novinarstvu, te uspijevaju stvoriti društvo koje počiva na različitosti i aktivno doprinosi razvoju lokalne zajednice.

 

 

Projekt se provodi uz financijsku potporu Kabineta ministra za pomirenje, regionalnu suradnju i društvenu stabilnost Republike Srbije.