Bošnjačko nacionalno vijeće u ulozi očuvanja kulture bošnjaka

Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) već više od tri desetljeća predstavlja najvažnije predstavničko tijelo sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji. Od svog osnivanja 1991. godine u Novom Pazaru, Vijeće aktivno djeluje na očuvanju, afirmaciji i promociji bošnjačkog identiteta kroz niz aktivnosti u području kulture, obrazovanja, jezika i informiranja. Kao krovna institucija Bošnjaka, BNV organizira brojne kulturne manifestacije poput Festivala sandžačke sevdalinke, Sandžačkih književnih susreta, Smotre bošnjačkih narodnih igara, te obilježava važne datume iz nacionalne povijesti, čime doprinosi jačanju zajednice, očuvanju tradicije i njenom predstavljanju široj javnosti. Osim toga, Vijeće aktivno radi na povezivanju tradicije i suvremenih kulturnih izraza, uključivanju mladih generacija u svoje aktivnosti, ali i na rješavanju izazova poput nedovoljne institucionalne podrške i ograničenih financijskih resursa. Upravo o tim temama, o ključnim projektima, planovima za budućnost, kao i o statusu bošnjačke kulture u Srbiji danas, razgovarali smo s predstavnicima Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
Možete li nam ukratko predstaviti Bošnjački nacionalni savjet i njegovu ulogu u očuvanju i promociji kulture Bošnjaka u Srbiji?
Bošnjačko nacionalno vijeće u Republici Srbiji je najviše predstavničko tijelo sandžačkih Bošnjaka, i osnovano je još 1991.godine. u Novom Pazaru. Ono je i najviše zastupničko tijelo u područjima uporabe jezika i pisma, obrazovanja, kulture i informiranja na bosanskom jeziku.
Koji su ključni ciljevi i prioriteti Savjeta kada je riječ o kulturnim aktivnostima?
Ključni ciljevi i prioriteti su: definiranje kulturnog naslijeđa sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji, zaštita kulturnog naslijeđa, afirmiranje vlastite kulture i približavanje kulturnog nasljeđa baštinicima.
Koje su najvažnije kulturne manifestacije i događaji koje organizira ili podržava Bošnjački nacionalni savjet?
Bošnjačko nacionalno vijeće obilježava niz datuma važnih za Sandžak nizom manifestacija, te kulturnih i umjetničkih programa promovira bošnjačku kulturu, tradiciju i identitet. Dan bošnjačke zastave (11. svibnja), Dan maternjeg jezika u Sandžaku (21. veljače), Ramazanski Bajram, Kurban Bajram, Dan sjećanja (11. srpnja), Sjenička konferencija, Likovna kolonija „Sjenica“, Dan Bošnjaka (28. rujna), Dan Sandžaka (20. studeni), Sjećanje na šehide hadžeta, Dani samoopredjeljenja, Festival sandžačke sevdalinke FESS. Također, projekti poput izdavanja knjiga, časopisa, školskih udžbenika na bosankom jeziku i neke od digitalizacija kulturne baštine koje imaju značaj za očuvanje bošnjačkog ideniteta.
Na koji način kroz te manifestacije promičete bošnjačku kulturu i tradiciju široj javnosti?
Tradicija je ključni element bošnjačkih kulturnih programa, jer kroz očuvanje običaja, jezika, glazbe i folklora doprinosi se jačanju identiteta zajednice. Kroz sve aspekte kulturnih aktivnosti kao naprimjer što se kroz manifestaciju Smotra bošnjačkih narodnih igara (SBONI) tradicionalne igre, nošnje i glazbe se predstavljaju novim generacijama i široj javnosti. Sevdalnika je neizostavni vid bošnjačke tradicije, zato je dio svih programa koji su vezani za bošnjačku tradiciju i kulturu. Sandžački književni susreti (SAKS) je veoma važna manifestacija koja okuplja sve istaknute bošnjačke književnike ali i književnike iz regiona čime se promoviše poseban vid interkulturalnosti i važnost segmena povezivanja različitih vidova pozitivnih vrijednosti. Sve ostale aktivnosti vezane za promociju bošnjačke kulture moguće je provoditi u svim već navedenim manifestacijama.
Postoji li neka manifestacija ili projekt koji je posebno značajan za očuvanje bošnjačkog identiteta u Srbiji?
Sve manifestacije koje organizira BNV su značajne za očuvanje bošnjačkog identiteta u Republici Srbiji.
Kako se tradicija i moderni kulturni izrazi spajaju u vašim programima?
Kroz različite aktivnosti spajamo tradiciju i moderne izraze u promocijama knjiga, književnih večeri, izložbi slika, posebno u obilježavanju naših blagdana koje organiziramo u Vijeću ili u ostalim mjestima Sandžaka.
Organizirate li književne večeri, promocije knjiga ili susrete s bošnjačkim autorima?
Organiziranje književnih večeri, promocije knjiga bošnjačkih autora, kao i književni susreti su u našem programu kulturnih događaja Vijeća.
Koliko su umjetničke forme poput slikarstva, glazbe i kazališta prisutne unutar vaše zajednice?
Bošnjačko nacionalno vijeće pridaje veliki značaj očuvanju i razvoju umjetničkih formi poput slikarstva, glazbe i pozorišta u bošnjačkoj zajednici. Kroz različite projekte i manifestacije, BNV podržava umjetnike. BNV ističe važnost institucionalne potpore umjetnicima i kulturnim radnicima te kontinuirano radi na unaprjeđenju uvjeta za razvoj i promociju umjetnosti unutar bošnjačke zajednice. Umjetničke forme slikarstva, glazbe i kazališta, zastupljene su u zadovoljavajućoj količini, ali je težnja da se to uveća.
Kakve programe provodite kako biste potaknuli mlade da se više uključe u očuvanje bošnjačke kulture?
Da bi potakli mlade da se više uključe u očuvanje bošnjačke kulture organiziramo likovne i literarne natječaje, takmičenja i radionice, kao i nagrađivanje učenika koji ostvaruju zavidne rezultate na poljima jezika, nauke, umjetnosti i sporta.
Postoje li radionice, seminari ili edukativni programi koji su posebno osmišljeni za mlađe generacije?
Postoje radionice i seminari u okviru obilježavanja bošnjačkih blagdana gde angažiramo mlađe generacije.
Na koji način surađujete sa školama i obrazovnim ustanovama u promicanju kulture?
U okviru organiziranja takmičenja, radionica i seminara surađujemo sa svim školama u Sandžaku.
Koje korake poduzimate kako biste zaštitili kulturno naslijeđe Bošnjaka u Srbiji?
Da bi zaštitili kulturno naslijeđe Bošnjaka u Srbiji organiziramo Otvoreni sto gdje surađujemo s Muzejom „Ras“, s Republičkim zavodom za zaštitu spomenika u Republici Srbiji, sa stručnjacima iz Bosne i Hercegovine, ali mislim da Lokalna uprava kao i Republički zavod za zaštitu spomenika ne uvažavaju mišljenje BNV-a i rade na uništenju našeg kulturnog naslijeđa.
Kakva je situacija s očuvanjem starih bošnjačkih običaja, pjesama i narodnih rukotvorina?
BNV aktivno radi na očuvanju i promociji tradicionalnih bošnjačkih običaja, pjesama i narodnih igara kroz organizaciju različitih kulturnih manifestacija i edukativnih programa. Jedna od ključnih manifestacija je Smotra bošnjačkih narodnih igara (SBONI), pored SBONI, BNV organizira i Festival sandžačkih sevdalinki ( FESS) i Sandžačke književne susrete ( SAKS).
Koji su najveći izazovi s kojima se suočavate u očuvanju i razvoju kulture bošnjačke zajednice u Srbiji?
- Nedovoljna institucionalna potpora
- Asimilacija i gubitak identiteta
- Nedostatak stručnih kadrova
- Nedovoljno uključivanje mladih
- Nedovoljna digitalizacija i dokumentacija
- Pritisci i osporavanja identiteta
- Financijska ograničenja
Imate li u planu nove projekte ili inicijative koji bi dodatno unaprijedili kulturnu scenu Bošnjaka u Srbiji?
- Institucionalni okvir
- Glazba i usmjena tradicija
- Glazbeni natječaji
Kako ocjenjujete interes mlađih generacija za kulturno naslijeđe Bošnjaka?
BNV prepoznaje značaj uključivanja mlađih generacija u očuvanje i promociju kulturnog naslijeđa bošnjaka. Raspisivanje javnih natječaja od općeg interesa za bošnjake sa posebnim osvrtom na mlade u bošnjačkoj kulturnoj zajednici. BNV nastoji da podstakne mlađe generacije i probudi njihovo interesovanje za svoje kulturno nasljeđe.
Projekt se provodi uz financijsku potporu Kabineta ministra za pomirenje, regionalnu suradnju i društvenu stabilnost Republike Srbije.